رمز خود را فراموش کرده اید ؟

داستان شروع نورومارکتینگ

آزمایش اول

داستان نورومارکتینگ از این جا شروع شد که پپسی و کوکاکولا کمپین طراحی کردند تا ببیند کدام برند مورد علاقه مردم است نوشابه ها را داخل لیوان ریختند بدون هیج علامتی و بین جامعه هدف پخش کردند حدود 75 درصد گفتند که پپسی دوست داشتند در ادامه این افراد را ردیابی کردند  وقتی فروشگاه میرند کدام برند میخرند؟ بیشتر این افراد کوکاکولا خریدند بعد این سوال پیش اومد که وقتی تمام اصول بازاریابی اجرا کردند و حتی افراد نسبت به پپسی علاقه بیشتری نشون دادند ولی در هنگام خرید کوکاکولا انتخاب میکنند.

به این نتیجه رسیدند که یک سری اتفاقاتی در مغز افراد میوفته تصمیم گرفتند که مغز افراد بررسی کنند این بار افراد در دستگاه های FMRI قرار گرفتند و عکس نوشابه های پپسی و کوکاکولا به این افراد نشان داده شد قرار بود هر کدام که دوست داشتند دکمه مربوطه را فشار بدند.

طی این آزمایش متوجه شدن افرادی که پپسی انتخاب کردند بخشی از مغزشون فعاله و افرادی که کوکاکولا انتخاب کردن بخش دیگه ای از مغزشون فعال است. این جا جرقه نوروساینس خورد.

آزمایش دوم

تعدادی جعبه سیگار طراحی کردند و تصویر بیماری هایی که بر اثر مصرف سیگار هست روی جعبه ها قرار دادند و هدف این بود که افراد با دیدن این تصاویر سیگار نخرند

ولی بعد از یک زمانی میزان خرید سیگار را در بازار هدف بررسی کردند و دیدند که امار خرید بیشتر شده (چون بخشی از مغز فعال میشد که وقتی میگی کاریو نکن ولی انجام میدی)

آزمایش سوم

starbucks تحقیقات زیادی در زمینه نورومارکتینگ انجام داد. از افرادی که وارد کافه میشدند میپرسید که شما قهوه تلخ سفارش میدید یا قهوه شیرین تعداد زیادی از این افراد گفتند قهوه تلخ ولی زمانی که گارسون سفارش میگرفت قهوه شیرین سفارش میدادند. مغز این افراد بررسی کردند و متوجه شدند زمانی که افراد نظر میدند مغز جدید فعال است و زمانی که خرید میکنند مغز قدیم فعال است.

محققان به این نتیجه رسیدند که مغز تجزیه و تحلیل کنند و طبق قوانین مغز تبلیغات طراحی کنند تا خطای کمتری داشته باشد

 

بالا