رمز خود را فراموش کرده اید ؟

در مقاله قبلی 3 بخش مغز را ببرسی کردیم و در این مقاله قصد داریم مغز قدیم یا اولیه که تصمیم گیرنده نهایی است را بررسی کنیم تا بفهمیم چه چیزی تصمیم گیری مشتریان ما تاثیر میگذارد.

ویژگی های مغز اولیه :

  • مغز اولیه تحت تاثیر آغاز و پایان است.
  • مغز اولیه به دنبال افزایش سود و کاهش ضرر است(دریافت لذت یا رهایی از رنج)
  • مغز اولیه با تصاویر سریعتر ارتباط برقرار میکند(دیداری است)
  • مغز اولیه به شدت تحت تاثیر تضاد است (تنوع طلب است)
  • مغز اولیه عینیت گرا است (موارد واقعی و ملموس را درک میکند)
  • مغز اولیه تحت تاثیر احساسات و هیجانات است.

در ادامه 3 ویژگی مهم این بخش از مغز را بررسی میکنیم:

1-مغز قدیم با احساسات ترغیب می‌شود!

افراد به صورت احساسی تصمیم میگرند و بعد از از آن با منطق توجیه میکنند. پس ما باید بررسی کنیم مغز مشتریان ما چگونه تحت تاثیر احساسات قرار میکیرد. برای ایجاد درگیری احساسی افراد با برند خود باید از حواس 5 گانه استفاده کنیم. پخش موسیقی در فروشگاه ، استفاده از رنگ خاصی در دیزاین فروشگاه و یا طراحی سایت ، وجود رایحه های خاص در  فروشگاه تاثر زیادی بر روی مشتریان دارد به همین دلیل است که کمپانی بنز پس از کلی تحقیقات درب ماشین نوعی طراحی کردند که صدای بستن شدن درب باعث غرور صاحب ماشین شود.

در یک لباس فروشی استفاده از بوی وانیل باعث دو برابر شدن فروش ماهانه شد. مثال هایی از این قبیل خیلی زیاد هستند ولی به طور خلاصه هر عاملی که باعث احساس بهتر در مشتری شود فرایند تصمیم گیری خرید را ساده تر میکند.

۲. معیار تصمیمات مغز قدیم کسب لذت و آسایش و دوری از درد و ناراحتی است!

خیلی از زمان ها شده که ما به کودکان کار کمک کردیدم در حالیکه میدانیم این پول کمک به صنعت هست.مغز انسان ها دنبال راهی هستند تا رنج و غم از خودش دور کند.  بنابرین در فروش و بازاریابی بسیاری از محصولات پرداختن به موارد و دلایل منطقی کافی نیست و باید به مخاطب نشان دهیم محصولات و خدمات ما چگونه آنها را از ناراحتی و درد محافظت می‌کند و به کسب آسایش و لذت بیشتر کمک می‌کند. برایان تریسی در کتاب «قورباغه را ببوس!» می‌گوید: انگیزاننده دوری از درد و آسیب، ۲.۵ برابر قدرتمندتر از انگیزاننده کسب لذت است..

۳. مغز قدیم با تصاویر ارتباط برقرار می‌کند!

۶۵ درصد تمامی اطلاعاتی که به مغز منتقل می‌شوند از طریق بینایی است. تصاویر در بازاریابی اهمیت فراوانی دارند. ما معمولا در بازاریابی فقط بر واژگان تاکید می‌کنیم. واژگان با مغز جدید تحلیل می‌شوند، ولی تصوایر با مغز قدیم. بنابرین شاید ما در یک جلسه ساعت‌ها صحبت کنیم تا فروشی را انجام دهیم و شخص مقابل با دقت به حرف‌های ما توجه نکند و نتوانیم مذاکره را به نتیجه برسانیم. ولی اگر از تصویر مناسبی استفاده کنیم و آنرا با مطالب خود همراه کنیم، معمولا تاثیرگذاری بسیار بیشتر می‌شود، چون تصوایر می‌توانند توجه مغز قدیم را به خود جلب کنند.

بسیاری از مدیران فکر می‌کنند راهکارهای بازاریابی عصبی فقط برای برندهای بزرگ با بودجه‌های زیاد قابل‌اجرا هستند، ولی اغلب ایده‌ها به‌راحتی در کسب‌و‌کارهای کوچک هم قابل‌اجرا هستند. در این مقاله با عملکرد مغز تاحدودی آشنا شدیم. در مقاله بعد به چند راهکار عملی می‌پردازیم تا از ایده‌های بازاریابی عصبی در کارمان استفاده کنیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا