رمز خود را فراموش کرده اید ؟

تفاوت بین دو پلت فرم WIX  و WORDPRESS؟

در تبلیغات زیادی مخصوصا در یتویوب با wix  آشنا هستید در این مقاله میخواهم تفاوت بین wix  و وردپرس را بررسی کنم تا با دیدی بازتر و اطلاعاتی کامل بتوانید بهترین پلت فرم را برای سایت موردنظرتان انتخاب کنید.

wix  و wordpress  برای 7 ویژگی زیر مقایسه میکنیم:

  • هزینه پیاده سازی
  • گزینه های طراحی
  • سهولت استفاده
  • پلاگین و امکانات
  • وبلاگ
  • فروشگاه آنلاین (تجارت الکترونیک)

1-هزینه پیاده سازی:

هزینه طراحی سایت یک عامل مهم در انتخاب پلت فرم است. هزینه های توسعه و نگهداری سایت شما کاملا به نیاز و خواسته های شما بستگی دارد.

Wix:

پلت فرمی رایگان است ولی 2 تا نکته وجود دارد :

  • لوگو wix در بالا و پایین سایت شما اضافه می شود.
  • از دامنه دلخواهتان نمیتوانید استفاده کنید یعنی دامنه شما به صورت زیر است

Username.wix.com/sitename

به جز دو نکته گفته شده در پلن پایه wix امکاناتی مثل فایوایکون ، گوگل آنالتیکس ، فروشگاه آنلاین وجود ندارد و برای حذف تبلیغات و دریافت امکانات بیشتر باد پلن های پولی را بخرید که بسته به امکانات مورد نظرتان قیمت های متفائتی دارد و پراخت به صورت ماهانه یا سالانه می باشد.

 

وردپرس:

پلت فرم وردپرس منبع باز و رایگان است بر خلاف wix شما باید هاست و دامنه را از شرکت مورد نظرتان بخرید سپس وردپرس را روی آن نصب کنید هزاران قالب رایگان وردپرسی وجود دارد که شما می توانید برای کاهش هزینه از این قالب ها استفاده کنید.

2-سهولت استفاده :

اکثر افراد مبتدی wix یا وردپرس را انتخاب می کنند زیرا میتوانند سایت را بدون اینکه دانش کد نویسی یاد بگیرند طراحی کنند

Wix

از ابزار قدرتمند و راحتی برای طراحی استفاده میکند با دراگ و دراپ عنصر یا ایتم موردنظرتان را وارد صفحه می کنید و بخش مورد نظرتان انتخاب کرده و ویرایش کنید. شما در wix میتوانید طرحی که در ذهن دارید را بچینید ، محتوا بنویسد ، مدیا را برای ایجاد یک رابط کاربری مناسب اضافه کنید.

وردپرس

وردپرس همراه با یک visual editor است که میتوانید محتوا بنویسید ، قالبتان را سفارشی کنید. ولی visual editor وردپرس به صورت پیش فرض ویژگی دراگ و دراپ ندارد.برای کنترل بیشتر روی ظاهر و رابط کاربری بهتر باید بخش هایی مثل منو (فهرست)، سفارشی سازی، ویرایشگر پست و غیره آشنا شوید. یعنی برای کار با وردپرس شما باید یادگیری اولیه داشته باشید.

3-دیزاین و لایه بندی:

دیزاین و لایه بندی نقش اساسی برای طراحی سایت دارند صاحب هر سایتی نیاز به دیزاینی دارد که کاربر پسند باشد.

Wix

بیش از 500 قالب آماده در دسترس هست که میتوانید از میان آن ها انتخاب کنید.تمامی قالب های wix ریسپانسیو (واکنشگرا) و با html5 کد نویسی شده اند.اگر از قالب های آماده استفاده کنید میتوانید سفارشی کنید و چیدمان ایتم ها را تغییر دهید.دیزاین های متفاوتی در دسته بندی های کشب و کار، فروشگاه آنلاین،سرگرمی ،هنری ، صنعتی و.... قرار گرفته است.زمانی که قالب انتخاب میکنید حتما دقت کنید زیرا نمیتوانید قالب را تغییر دهید.

وردپرس

هزاران قالب رایگان وجود دارد . تم های رایگان پشتیبانی محدود دارند ولی قالب های پولی امکانات کاملی را ارائه می دهند. قالب های وردپری برای سایت های شخصی کوچک تا سایت های کامل فروشگاهی مناسب است اکثر تم ها گزینه " سفارشی سازی " دارند و میتوانید با استفاده از افزونه هایی ظاهر مورد نظرتان را طراحی و ایجاد کنید.

4-پلاگین و امکانات:

با استفاده از پلاگین می توانیدامکانات و ویژگی های بیشتری را به سایت خود اضافه کنید در wix پلاگین را "برنامه" می نامند و در پلت فرم وردپرس "افزونه " نام دارد

Wix

تقریبا بیش از 200 برنامه دارد که شما میتوانید به سایتتان اضافه کنید. این برنامه ها امکاناتی مثل فرم تماس، گالری ، کامنت، لینک شبکه های اجتماعی  و ایمیل مارکتینگ است. در نسخه های رایگان برنامه ها امکانات اولیه دارد. تعداد برنامه ها محدود است و تقریبا تمام خواسته های شما را پوشش می دهد.

وردپرس

بیش از 000/55  پلاگین رایگان در wordpress.org وجود دارد. اگر بخواهید امکاناتی مثل فرم تماس ، گوگل انالتیکس،گزارش فروش و ..... را به سایت خود اضافه کنید پلاگین های رایگان زیادی وجود دارد.

5-وبلاگ:

کاربران زیادی دنبال ساخت وبلاگ هستند از wix و وردپرس برای ساخت وبلاگ میتوان استفاده کرد.

Wix

با wix به راحتی میتوانید بخش وبلاگ را به سایتان اضافه کنید و امکاناتی مثل دسته بندی ، برچسب ، عکس و ویدئو و آرشیو در اختیار شما قرار میدهد ولی wix  سیستم سفارشی کامنت (نظرات) ندارد.

وردپرس

وردپرس در ابتدا پلتفرمی برای وبلاگ بوده سپس گسترش یافته و امروزه پلت فرم طراحی سایت است و حدود 33% سایت های امروزی از وردپرس استفاده میکنند. وردپرس امکانات اولیه و پیشرفته کامنت را دارد که مخصوص پلت فرم وردپرس است. با استفاده از Gutenberg Block Editor میتوانید دیزاین قوی و زیبایی برای وبلاگ خود بسازید و برای امکانات بیشتر میتوانید از پلاگین استفاده کنید.

6-فروشگاه آنلاین :

فروشگاه آنلاین جز امکانات مهم است حالا بررسی می کنیم wix   یا وردپرس ؟ کدام یک برای فروشگاه آنلاین بهتر است.

WIX

برای ساخت فروشگاه آنلاین در wix باید پول پرداخت کنید یعنی افرادی که پلن پایه را انتخاب میکنند نمیتوانند فروشگاه بسازند و برای استفاده از برنامه های اضافی باید هزینه پرداخت کنید.

وردپرس

در وردپرس با استفاده از ووکامرس میتوانید به راحتی فروشگاه بسازید و حدود 44% سایت های فروشگاهی از ووکامرس استفاده می کنند. برای فروشگاه آنلاین افزونه های زیادی وجود دارد که میتوانید محصولاتی فیزیکی ، دیجیتال ، ارائه سرویس و خدمات ، رویداد و همایش ها و... را بفروشید.

 

7-انتقال اطلاعات

انتقال دیتا به شما اجازه میدهد تا محتوای خود را راحت انتقال دهید.

Wix

در زمینه انتقال دیتا به پلت فرم های دیگر محدود است شما برای انتقال اطلاعات وبلاگ و پست ها فقط باید از فرمت xml استفاده کنید و اطلاعات دیگر مثل عکس ها ، ویدئو برگه ها و ... را باید به صورت دستی دانلود کنید. مستندات در wix  منحصرا در سرور های wix قرار دارد و نمیتوان آن را انتقال داد.

وردپرس

راحتترین راه را برای انتقال دیتا دارد و با یک کلیک میتوانید فایل xml را به دیتابیس انتقال دهید و به راحتی می توانید سایت وردپرسی خود را به هاست جدیدی انتقال دهید

بالا